Uzdatnianie wody – na czym polega?
Uzdatnianie wody to proces, który polega na dostosowaniu pierwotnie otrzymanego produktu do wymagań wynikających z jego przeznaczenia. Dostosowywanie odbywa się poprzez zmianę konkretnych właściwości fizykochemicznych. To, jaki proces uzdatniający zostanie wykonany zależy od tego jaki pierwotny skład ma woda oraz do jakich celów ma zostać użyta. To podstawowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę wybierając sposób uzdatniania wody. W większości przypadku do doboru odpowiedniej technologii niezbędne jest wykonanie analizy składu w profesjonalnym laboratorium.
Woda, która posiada odpowiednie właściwości, to nie tylko wymóg wody pitnej. W wielu gałęziach przemysłu wykorzystywana jest czysta chemicznie woda. Najczęściej takie wymagania musi spełniać woda, którą używa się do procesów w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym. Odpowiedniej jakości woda ma wpływ na wydajność całego procesu produkcji, a także zapewnia bezpieczeństwo bakteriologiczne.
W niektórych przypadkach parametry, które musi spełniać woda są określone w normach oraz przepisach. Istnieją normy jakościowe, które muszą spełniać hotele, gastronomia. Nawet woda, która dostarczana jest do gospodarstw domowych, musi spełniać określone parametry.
Zbiorniki do uzdatniania wody
Zbiornik do uzdatniania wody, to jeden z elementów systemu, który występuje zarówno w przypadku dużych stacji uzdatniania wody, jak i w niewielkich systemach uzdatniających wodę pitną.
Zbiorniki, które przeznaczone są do uzdatniania wody muszą spełniać wysokiej jakości normy oraz posiadać odpowiednie parametry. Zbiorniki wykonane z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych są obojętne, nie zmieniają składu wody. Zbiorniki takie nie ulegają korozji, dzięki czemu nie trzeba mieć dodatkowych obaw o zanieczyszczenie wody. Materiał, z którego zostały wykonane sprawia, że są odporne zarówno na uderzenia ciśnienia, jak i na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych. Odznaczają się długą żywotnością i nie wymagają przeprowadzania prac konserwatorskich. Zbiorniki z tworzyw sztucznych są dużo lżejsze niż te stalowe i dają możliwość zaprojektowania nowoczesnych form oraz rozwiązań. Zbiorniki na wodę pitną, które przeznaczone są do uzdatniania wody posiadają wszelkie atesty, które świadczą o tym, że są bezpieczne w użytkowaniu.