Zbiorniki retencyjne – czym są, dlaczego trzeba je budować?

Mądre gospodarowanie zasobami środowiska pozwala nam czerpać szereg korzyści z naturalnych bogactw planety. Jednym z nich jest deszcz – woda opadowa jest na tyle cenna, że dzisiaj coraz więcej osób decyduje się gromadzić ją w swoich przydomowych ogródkach. Służą im do tego zbiorniki retencyjne w przeróżnych formach – od prostych beczek, przez całe systemy składające się ze zbiorników z systemem rozprowadzania wody. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Co to zbiornik retencyjny?

Zbiornik retencyjny to zazwyczaj beczka przy rurze spustowej, a nawet oczko wodne, w którym gromadzi się woda opadowa. Całe instalacje służą do pozyskiwania wody, a potem rozprowadzania jej po ogrodzie i wykorzystania przy podlewaniu roślin, myciu samochodu, spłukiwaniu toalety i wielu innych czynnościach gospodarskich. 

Wyróżniamy dwa rodzaje zbiorników retencyjnych:

  • naziemne – pozyskujące wodę bezpośrednio podczas deszczu,
  • podziemne – gromadzące wodę z rur i rozprowadzające ją po ogrodzie.

Możemy spotkać się też ze zbiornikami otwartymi, które zazwyczaj mają charakter dekoracyjny – oczka wodne oraz rabaty deszczowe. 

Zbiornik retencyjny – Zalety posiadania 

Ogromne ilości wody, które zużywamy w domu i w ogrodzie generują bardzo wysokie koszty. W łatwy sposób jednak możemy je ograniczyć, decydując się na jednorazowy projekt i wykonanie zbiornika retencyjnego. Jego pojemność zawsze dopasowujemy do wielkości działki oraz indywidualnych potrzeb. W ten sposób za darmo pozyskujemy wartościową deszczówkę o dużej zawartości gazów, z kwaśnym pH. Miękka woda bez wapnia i magnezu świetnie nadaje się zatem do użytku przemysłowego oraz gospodarskiego. 

Dzięki zbiornikom na wodę i deszczówce oszczędzamy na rachunkach za wodę oraz ścieki, a także przyczyniamy się do chronienia zasobów środowiska naturalnego. Ekologiczne działania idą w parze z estetyką, bo dzisiaj zbiorniki są nie tylko funkcjonalne, ale też stylowo obudowane lub całkowicie ukryte przed wzrokiem ludzi.