Do czego służą zbiorniki wyrównawcze?

Naczynie wyrównawcze, to nic innego jak zbiornik, który stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie. Kiedy temperatura w instalacji wzrasta, woda jest wypychana w górę. Jej nadmiar przelatuje do zbiornika wyrównawczego. W przypadku jego braku mogłoby dojść do uszkodzenia instalacji lub poszczególnych jej elementów. Zbiornik wyrównawczy pozwala na wyrównanie ciśnienia znajdującego się w instalacji. Tego typu rozwiązanie, na dużo mniejszą skalę, stosowane jest w domowych instalacjach ogrzewania centralnego. Zbiorniki, które występują w instalacjach przemysłowych działają dokładnie na tej samej zasadzie, z tym wyjątkiem, że są dużo większe.

Zbiornik wyrównawczy – jaki wybrać

Zbiorniki wyrównawcze, niezależnie od tego w jakiej instalacji są stosowane, powinny mieć pojemność, która stanowi nie mniej niż 10% objętości całej instalacji. Nie istnieją żadne dodatkowe wymagania techniczne, które powinien spełniać taki zbiornik wyrównawczy, jednak warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych cech.

Materiał, z którego wykonany jest zbiornik

Zbiorniki, które znajdują się przy domowych instalacjach często wykonane są z blachy stalowej. Jednak w przypadku dużych zbiorników zdecydowanie lepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne, które nadadzą mu lepszych właściwości. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych istnieje możliwość szerokiego wyboru kształtów, rozmiarów oraz pojemności zbiornika wyrównawczego. Poza tym, że tworzywa sztuczne są trwałym materiałem, to są także bardzo lekkie, dzięki czemu cała konstrukcja jest jednocześnie lekka, ale i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Żywotność zbiorników wyrównawczych

Zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych są odporne na korozję oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu okres eksploatacji jest zdecydowanie dłuższy. Zapewniają także dużą odporność na różnego rodzaju związki chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych warstw ochronnych, jak w przypadku naczyń, które wykonane są ze stali. Materiały sztuczne nie ulegają korozji, przez co woda, która znajduje się w pojemniku jest czysta i nie ma obawy o uszkodzenie instalacji zanieczyszczeniami. Zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych wykazują dobre właściwości termoizolacyjne. Dobrej jakości zbiornik, który charakteryzuje się nawet kilkunastoletnią żywotnością to także oszczędność na renowacji.